حریم خصوصی زوجین

همه ی ما برای کامل ترشدن ازدواج میکنیم نه برای عوض شدن یا تبدیل شدن به موجودی که همسرمان می خواهد،هرانسانی در مرحله ی اول مستقل از دیگران است یعنی هریک از ما برای خود قلمرو داریم. همه ی ما در طول زندگی به لحظاتی نیاز داریم که تنها و در خلوت خودمان باشیم و دوست نداریم هیچ کس حریم خصوصی مان را به هم بزند.

وقتی انسانی که ازاد و مستقل از دیگران حق تصمیم گیری دارد،و بعد از ازدواج شریک زندگی اش این حق را از او می گیرد. 2 پیامد در بر دارد یا پرخاشگر می شود یا تبدیل به یک انسان وابسته که بدون همسرش قدرت تصمیم گیری نخواهد داشت.

مسله ی حریم خصوصی به اهمیتش باز میگرد. من و شما به راحت و رحمت نمیرسیم مگر اینکه در مثلث رحمت زندگی کنیم  که< مسولیت است واخلاق و واقعیت>پس ملاک های ما مشخص هستند ما در هر رابطه ی که وارد میشیم  چهارچوب  مشخص رو رعایت می کنیم.مثلا: میدونیم اگر در جهت عکس رانندگی کنیم هم برای ما خطر ناکه هم بقیه.

در مفهوم ازدواج که یک اصل اخلاقیه بستگی به این دارد که در یک جامعه مفاهیم ارزشی چگونه تعریف شده است اینکه چه جیزی را خصوصیی قلم داد کنیم  نه بخاطر اینکه برای ما اهمیت ویژه ای دارد بلکه به این خاطر که برای شریک زندگیمون بهتره که نداند.

 مثلا:مادرشما به شما حرفی میزند که این موضوع رازی است که میان شما و مادرتان،همسرشما حق ندارد بگوید که مادر شما به شما چه گفت،چون این موضوع ، موضوع مشترک زندگی شما نیست،حتی زمانی که به او مربوط باشد مگر زمانی که شما بر اساس گفته های مادرتان حالا عملی انجام میدهید که باز مسولش شما هستید البته نه مادرتان اینجاست که باید مطرح بشود.

 مواردی هستند که افراد انها را خیلی خیلی فردی و شخصی میدانند و تمایل دارند انهارا پنهان کنند.

فرض بفرماید<شخصی در خاوتش اشک میریزد و تمایل ندارد هیچ کس حتی همسرش در این لحظه کنارش باشد>

اما یک سری حریم ها هستند که اگر اشکار شوند پذیرفته نیستند مثلا: مردی یا زنی که با یکی از دوستان خود در مورد مسایل شخصی صحبت می کند این روابط مادامی که به زندگی شخصی طرفین مربوط نشود ازاد است ولی اگر اسرار زناشویی انان را فاش کند قابل قبول نیست شما حق ندارید راجب زندگی زناشیتون با هیچ کس بدون اجازه ی همسرتون صحبت کنید که البته در 100/ مواقع 99/ بی فایدست.

در نتیجه حریم خصوصی و محرمانه بودن برمیگرده به چیزی که بعضی اوقات حتی خود ما را بخاطر اشکار شدنش میتونه شرمنده ویا ناراحت کند در بعضی مواقع فرزند ما به ما مسله ی را میگوید و از ما میخواهد که به همسرمان نگویم جز در مواقع استثناِ که از قبل باید از فرزندتون اجازه بگیرید شما حق ندارید به همسرتان بگوید.

زن وشوهر علاوه بر عشق به دلیل دوستی و صمیمیت وارد مرحله ی میشن که با دیگری بگونه ی عمل می کنند. که حتی با خودشان اینگونه رفتار نمی کند

بدانید که گاهی برای  اینکه بتوانید زندگی مشترک خود را ادامه دهید

وهمسرتان را راضی نگهدارید 

مجبور هستید حریم خصوصی خود را کمی تغییر دهیددانشجوی روانشناسی بالینی

  ایدا مطور پاییز 97

---

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود